1. Millised on peamised erinevused keemilises koostises ja mehaaniliste omaduste osas CP2, CP4, GR1 ja GR2 ASME B348 ümmarguste sulamivardade vahel?
Keemiliselt on kõik neli klassi kaubanduslikult puhta titaani (CP titaani) variandid, kuid nende erinevused erinevad pisut lisanditetaseme poolest, mis mõjutavad otseselt nende omadusi. CP2 (kaubanduslikult puhas 2. aste) on maksimaalne hapnikusisaldus 0,25%, samas kui CP4 (kaubanduslikult puhas 4. aste) on suurem hapnikusisaldus, kuni 0,40%. GR1 (1. aste) on madalaim hapnikusisaldus, umbes 0,18% maksimaalselt ja GR2 joondub CP2 -ga hapnikusisaldusega, kuid neil võib olla väikseid variatsioone teistes mikroelementides, näiteks raud (GR1: 0,20% max; GR2/CP2: 0,30% max; CP4: 0,50%). Need lisandite erinevused juhivad mehaanilisi omadusi.
Mehaanilise tugevuse osas on GR1 kõige pehmem, tõmbetugevusega 240 - 310 MPa ja saagikuse tugevus 170 MPa min. CP2/GR2 pakub mõõdukat tugevust, tõmbetugevus ulatub 345 - 450 MPa ja saagikus 275 MPa min. CP4 on nelja seas kõige tugevam, uhkeldades 550 - 700 MPa tõmbetugevusega ja 485 MPa MPA saagikuse tugevusega. Natukentsus järgib vastupidist suundumust: GR1 -l on kõrgeim pikenemine (30% min), mis sobib ideaalselt keerukaks moodustamiseks; CP2/GR2 on 20% -MIN pikenemisega; CP4 -l on madalaim (15% min), mis sobib paremini kõrge - tugevuseks, madal - formuleeritavuse rakendused. Korrosioonikindlus on kõigis klassides suurepärane, kuid GR1/CP2/GR2 toimib madalama lisanditaseme tõttu kerges söövitavates keskkondades pisut paremini, samas kui CP4 kõrgema tugevuse tõttu kaasnevad kerged kompromissid äärmuslike korrosioonistsenaariumide korral.
2. Millised tööstusharud ja konkreetsed rakendused kasutavad tavaliselt ASME B348 ümmargust CP2 CP4 GR1 GR2 sulamribasid ja miks?
Meditsiinitööstus tugineb tugevalt nendele klassidele, eriti GR1 ja CP2. GR1 erandlik elastsus ja biosobivus muudavad selle ideaalseks kirurgiliste instrumentide jaoks nagu skalpellid ja hambaimplantaadid, mis nõuavad keerukat kujundamist ilma biosobivust kahjustamata. CP2/GR2 kasutatakse ortopeedilistes plaatides ja kruvides, kuna selle mõõdukas tugevus tasakaalustab koormust - laagri vajadusi, võimalusel vastata luustruktuuridele. CP4 leiab oma suure tugevusega kasutamist koormuses - kandevõimetes meditsiiniseadmeid, näiteks puusa implantaadi varre, kus püsiv kehakaalu vastupidavus on kriitiline. Kõik klassid on mitte - toksilised ja mitte - reageerivad inimkoega, välistades tagasilükkamise riski, mis on meditsiiniliste rakenduste võtmetegur.
Keemiatöötlus soosib CP2 ja GR2 seadmetele nagu soojusvaheti torud, klapid ja pumbavõllid. Nende suurepärane korrosioonikindlus peab vastu selliseid karme kemikaale nagu väävelhape ja kloor, samas kui nende elastsus võimaldab hõlpsalt kohandatud - sobivust komponente valmistada. CP4 kasutatakse kõrgetes - rõhu keemilistes reaktorites, kus selle kõrge tõmbetugevus on vastu reaktiivsete ainete siserõhule. Lennundussektoris kasutatakse CP2 ja GR2 mitte - konstruktsioonikomponentides nagu kütuseliinid ja hüdraulilised torud, kuna nende kerge loodus (titaani tihedus on 4,51 g/cm3, poole terasest) vähendab õhusõidukite kaalu ning nende korrosioonikindlat protekteerimist kütuse ja atmosfääri korrosiooni vastu. CP4 -d kasutatakse aeg -ajalt kergetes struktuurisulgudes, mis nõuavad suuremat tugevust kui GR1/CP2, kuid vähem kui aegunud titaanklass.
Toidu- ja joogitööstus kasutab ka GR1 ja CP2, et töötleda seadmeid nagu segamismahutid ja konveieriosad. Nende korrosioonikindlus hoiab ära toiduhapete (nt tsitrusmahlad) saastumise ja sileda pinna viimistluse (hea töödeldavuse tõttu hõlpsasti saavutatav) vastab hügieenistandarditele, vältides bakterite kogunemist.




3. Kuidas erinevad ASME B348 ümar CP2 CP4 GR1 GR2 sulamribad, mis erinevad nende klassi - konkreetsete omaduste põhjal?
Tootmisprotsess algab titaankäsna sulamisega kõigi klasside jaoks, kuid lisandite tõrje varieerub. GR1 (madalaimate lisandite) korral toimub sulamine kaks korda vaakumkaare remingu (VAR) ahjus, et minimeerida hapnikku ja rauasisaldust, tagades kõrge puhtuse. CP2/GR2 läbib ühe VAR -sulamisetapi, kuna nende kõrgemad lubatud lisaseadmed ei vaja topelt sulamist. CP4, millel on kõrgeima lubatud lisanditega, võib kasutada VAR ja plasma kaare sulamise (PAM) kombinatsiooni, et tasakaalustada lisandite juhtimist kuludega - efektiivsusega, kuna PAM on kiirem kõrgema - tugevuse hinnete korral.
Kuum - töö on kohandatud iga klassi tugevusele. Gr1, mis on kõige pehmem, on kuum - rullitud alumistel temperatuuridel (700 - 800 kraad), et vältida - kõvenemist, säilitades selle elastsuse. Valupluplek juhitakse läbi läbimõõdu vähendamiseks veereveskid, sagedase lõõmutamisega (kuumutamine 650 - 700 kraadi ja aeglaselt jahutamisega), et säilitada terade viimistlus. CP2/GR2 on kuumad - veeretatud kraadi juures 750 - 850, kusjuures lõtlemistsüklid on iga 2 - 3 veeremine, et tasakaalus ja elastsus tasakaalustada. Kõige tugevam CP4 nõuab kõrgemat kuuma - veeremistemperatuure (800 - 900 kraad), et kujundada materjali piisavalt, millele järgneb vähem lõõmutamissamme (alles pärast lõplikku veeremist), et säilitada oma suur tugevus.
Külm - töötamine on mõõtmete täpsuse jaoks kriitilise tähtsusega. GR1 ja CP2/GR2 läbivad ulatusliku külma - joonistamine (riba tõmmates läbi die), et saavutada tiheda läbimõõduga tolerantsid (± 0,05 mm täpsusklasside jaoks), kuna nende elastsus võimaldab mitut joonist läbimist ilma pragunemata. Madalama elastsusega CP4 kasutab vähem külma - joonistamist ja võib vajada vahepealset pinget - reljeefne lõõmutamine (kuumutamine 500 - 550 kraadi), et vältida protsessi ajal purunemist. Lõplik pinna töötlemine hõlmab marineerimist vesinikuhappega - lämmastikhappe lahusega oksiidikihtide eemaldamiseks; GR1/CP2/GR2 vajavad pinnapitingu vältimiseks mahedamat marineerimislahust, samas kui CP4 talub selle suurema tugevuse tõttu tugevamat lahust.
4. Millised kvaliteedikontrolli standardid ja testimismeetodid on ASME B348 ümmarguse CP4 CP4 GR1 GR2 sulamribade tagamiseks hädavajalikud tööstusharu nõuetele?
Keemilise koostise testimine on kohustuslik, et kontrollida hinde vastavust. Optilist emissioonispektroskoopiat (OE -sid) kasutatakse mikroelementide, näiteks hapniku, raua ja süsiniku analüüsimiseks. GR1 korral peavad OE -d kinnitama hapnikusisaldust, mis on väiksem või võrdne 0,18% ja rauaga, mis on väiksem või võrdne 0,20%; CP2/GR2 korral on hapnik väiksem kui 0,25% ja rauast väiksem või võrdne 0,30%; CP4 puhul on hapnik väiksem või võrdne 0,40% ja rauaga, mis on väiksem või võrdne 0,50% -ga. X - ray fluorestsents (XRF) kasutatakse saidil -, non - valmis ribade hävitav testimine, et tagada postitus - tootmise saastumiseta.
Mehaaniliste omaduste testimine hõlmab tõmbekatseid, kus proovid tõmmatakse, kuni tõmbetugevuse, saagikuse tugevuse ja pikenemise mõõtmine. Iga klassi jaoks peavad testid vastama ASME B348 standarditele: GR1 (tõmbekeha suurem või võrdne 240 MPa, pikenemine, mis on suurem kui 30%või võrdne 30%), CP2/GR2 (tõmbejõud, mis on suurem või võrdne 345 MPaga, pikenemine, mis on suurem kui 20%), CP4 (tensiilik suurem kui 550 MPA) kui 550 MPA). Kõvaduse testimine, kasutades skaalat Rockwell B, toimub juhuslikel proovidel: GR1 (HRB 60 - 70), CP2/GR2 (HRB 75 - 85), CP4 (HRB 90 - 100).
Non - hävitav testimine (NDT) on sise- ja pinnadefektide tuvastamiseks ülioluline. Ultraheli testimist (UT) kasutatakse sisemiste pragude või kaasamise kontrollimiseks, tundlikkusega 0,5 mm kõigi klasside jaoks. Pöörisvoolu testimine (ECT) kontrollib pinna kriimustusi, šahti või õmblusi, kuna isegi väiksemate pinna defektid võivad korrosioonikindlust vähendada. Meditsiini- ja kosmoserakenduste jaoks on vaja 100% ECT ja TÜ; Tööstuslike rakenduste jaoks on tavaline 20% juhuslik proovivõtmine.
Mõõtmete ja pinna kvaliteedikontrollid tagavad ASME B348 tolerantsi vastavuse. Läbimõõtu mõõdetakse mikromeetri abil mitmes punktis piki riba, et see püsiks standardklasside ± 0,1 mm ja täpsuse klasside jaoks ± 0,05 mm. Pinna viimistlust kontrollitakse visuaalselt ja profilomeetriga, mis nõuab enamiku rakenduste jaoks kareduse keskmist (RA) väiksemat või võrdset 1,6 μm, kuna sujuv pind vähendab korrosiooniriski ja parandab ühilduvust mehaaniliste osade tihenditega.
5. Millised kaalutlused on olulised ASME B348 ümmarguse CP2 CP4 GR1 GR2 sulamribade säilitamiseks, käitlemiseks ja säilitamiseks nende omaduste säilitamiseks?
Ladustamistingimused peavad vältima korrosiooni ja füüsilisi kahjustusi. Kõiki hindeid tuleks hoida kuivas kliimases - kontrollitud keskkonnas, mille suhteline õhuniiskus (RH) on alla 60%, kuna niiskus võib põhjustada pinna oksüdatsiooni (titaan moodustab õhukese oksiidkihi, kuid liigne niiskus kiirendab). Niiskuse neelavate pindadega kontakti vältimiseks tuleks labad asetada puidust või plastist kaubaalustele, mitte otse betoonile. Suurema tugevusega CP4 on painutamisele vähem altid, kuid seda tuleks siiski horisontaalselt säilitada, et vältida väändumist aja jooksul. GR1 ja CP2, mis on kõrgtugevam, vajavad longustamise vältimiseks täiendavat tuge (nt vaheplokid iga 1 meetri tagant), mis võib tulbasid püsivalt deformeeruda.
Käitlemispraktikad keskenduvad pinna kriimustuste ja saastumise vältimisele. Vardad tuleks tõsta mitte - metalliliste troppide (nt nailon) asemel terasest ahelate asemel, kuna teras võib titaani pinda kriimustada, luues korrosioonipunkte. Lõikamisel või töötlemisel peavad tööriistad olema puhtad ja pühendatud titaanile, et vältida risti - saastumist teistest metallidest (nt raua võib titaaniga kokkupuutel põhjustada galvaanilist korrosiooni). CP4 jaoks, mis on raskem, tuleks lõikamisriistu sagedamini teritada, et vältida liigset soojuse genereerimist, mis võib muuta selle mikrostruktuuri ja vähendada tugevust.
Hooldus hõlmab regulaarset kontrolli ja puhastamist. Pinnaoksiidi kihid (nähtavad tuhmi halli kilena) saab eemaldada kerge abrasiivpadjaga (nt 320 - liivapaberiga), millele järgneb pühkimine isopropüülalkoholiga jääkide eemaldamiseks. Söövitavates keskkonnas (nt keemiatehas) kasutatavate ribade puhul tuleks sisemise korrosiooni kontrollimiseks teha iga -aastast ultraheli testimist, eriti CP4 korral, mis on ekstreemsetes tingimustes vastuvõtlikum. Meditsiinilistes rakendustes on autoklaav (steriliseerimine 121 kraadi juures ja 103 kPa) kõigi klasside jaoks ohutu, kuid CP4 tuleks kontrollida mõõtmete stabiilsust pärast korduvat autoklaavimist, kuna selle suurem tugevus võib muuta stressi kogunemisele kalduvamaks.





